English booking Thai booking

7 vecí, ktoré musíš v Queenslande zažiť!

7. máj 2017

Stihneš ich všetky?

7 vecí, ktoré musíš v Queenslande zažiť!

#1 Vidieť Veľkú koralovú bariéru

Keď sa povie Austrália, predstavíš si kengury, buš, surferov, žraloky… a Veľkú koralovú bariéru. Pretože si spomínaš na hodiny zemepisu, ako ti pani učiteľka vysvetľovala, čo to tá bariéra vlastne je. A bolo ti to (aj tvojim spolužiakom) jedno. Hlavne, že ste ju vedeli ukázať na slepej mape. A áno, nachádza sa práve v Queenslande. Pokiaľ sa sem chystáš, musí to byť number one na zozname, čo vidieť v Queenslande. Nakoniec, je pokladaná za najväčšie prírodné bohatstvo. Teraz sa podrž! Nielen samotnej Austrálie, ale celého sveta!

Veľká koralová bariéra - Queensland

#2 Vyšplhať sa do výšin

Myslíš si, že v úvodzovkách? Nie, aj keď reč bude o meste Brisbane. Hlavnom meste Queenslandu, treťom najväčšom meste Austrálie. Brutálne modernom meste s obrovskou životnou úrovňou, centre turizmu. No ale dosť bolo, asi som ťa už totálne zmiatol. Vráťme sa radšej k šplhaniu. Medzi najväčšie atrakcie v Queenslande totiž patrí Story Bridge, na ktorý sa môžeš vyštverať. Legálne! A tak sa môžeš skutočne vyšplhať do výšin mesta Brisbane, po moste, na ktorom je to povolené, ako na jedinom moste na svete. To je adrenalín, čo?

Story Bridge - Brisbane - Queensland

#3 Zažiť vidiek Queenslandu

Ach, austrálsky vidiek je fascinujúci. Obzvlášť ten v časti Queensland. Je plný farieb, spoločenských podujatí pre všetky vekové aj záujmové kategórie. Z toho, čo zažiť v Queenslande, teda na jeho vidieku, nevynechaj nič. Najmä nie pravé austrálske ródeo, jazdu na koni a spoznávanie priateľských ľudí. Je tu toho až až, až sa ti hlava zatočí. Nebudeš vedieť, čo skôr. Skús zažiť všetko, čo sa bude dať. Na konci dňa budeš zaspávať s príjemným pocitom, že si spoznal aj kus pravej austrálskej kultúry, bez pozlátka mrakodrapov veľkomiest.

Austrálsky vidiek - Queensland

#4 Spoznať austrálsku históriu

Keď sa ťa spýtam na históriu Európy či Ázie, niečo sa dá vystrúhať. A čo tak história Ameriky? Aspoň to, že ju objavil starý známy Krištof. Ale čo o histórii Austrálie? Ostalo ti niečo v pamäti z hodín dejepisu o histórii Austrálie? Mne teda nie, a ak ani tebe, o to zaujímavejšie bude jej spoznávanie. A rovno v Queenslande. Navštív napríklad Australian Stockman’s Hall of Fame alebo Qantas Founders Museum. A ak sa ešte pýtaš, prečo navštíviť Queensland, dobrý dôvod je pôvodná poštová cesta medzi Longreach a Windorah.

História Austrálie - Queensland

#5 Objaviť korene surfovania

Surfovanie nebude práve celonárodným športom našej domoviny. More nemáme a na Váhu či Ipli toho človek veľa nenasurfuje. No keď už sa raz rozhodneš stráviť dovolenku v Austrálii, jednou z vecí, čo robiť v Queenslande je surfovanie. Nakoniec, Austrália je jednou z najznámejších surferských destinácií na svete. Práve Austrália je domovom známej surferskej značky Quicksilver Pro. A práve Austrália je domovom najslávnejších surferov, ako Joel „Parko“ Parkinskon alebo Michael „MP“ Peterson. Vezmi dosku a choď do toho!

Surfovanie - Queensland

#6 Potápať sa s veľrybami

V Austrálii nájdeš celú kopu parádnych miest, akým je aj spomínaný Brisbane. No pre pravého cestovateľa by mala byť Austrália najmä o prírodnom bohatstve. Zmienil som sa ti už o Veľkej koralovej bariére. To, čo bude teraz nasledovať, s ňou súvisí. Môžeš tu totiž naďabiť na jeden z top zážitkov, ktoré patria na zoznam, prečo navštíviť Queensland. Je ním potápanie sa s veľrybami Minke. Ale pozor, to si môžeš užiť iba 6 týždňov v roku, v júni a júli. Len smelo do toho, veď takú podmorskú selfie s veľrybou si nespravíš každý deň.

Veľryba Minke - Queensland

#7 Plaviť sa ostrovmi Whitsundays

To, čo sa dá zažiť na ostrovoch Whitsundays, sa ani nedá popísať. Počas dovolenky v Austrálii nestihneš oboplávať všetkých 74 ostrovov Whitsundays. No môže to byť celkom dobrým námetom na ďalší trip. Len si to predstav, krištáľovo-čistá voda, palmy, vánok. Luxusná jachta či obyčajná loďka, na ktorej sa môžeš so svojou polovičkou plaviť v ústrety západu slnka. No až mám zimomriavky. Poviem ti radšej ešte jednu pikošku, čo vidieť v Queenslande. Pláže Whitsundays! Každý deň totiž zažiješ inú pláž, nikdy sa nevrátiš na tú istú.

Ostrovy Whitsundays - Queensland

Rada EVA Air

Letenka do Queenslandu ťa nemusí vyjsť draho. Letecká spoločnosť EVA Air ponúka letenky do Austrálie za fantastické ceny! Vyber si triedu Elite Class. Len v nej dostaneš pohodlie biznis triedy za cenu ekonomickej. Na letenke pritom môžeš teraz ušetriť vďaka špeciálnym ponukám EVA Air ešte viac. Okrem toho, vyberieš si hotel, aký ti vyhovuje a dovolenku v Queenslande si tak viac užiješ.